Menu
MKZ Horšovský Týn
MKZ Horšovský Týn

Erna Haberzettl / 1901–1945

Narodila se v Horšovském Týně 29. dubna 1901 jako nemanželská dcera. Matka Erna Vítková /Wittek/ pocházela ze starého selského rodu. Otec Eduard Haberzettl, který byl horšovskotýnský lesmistr na hájence v Peřině a snad jediný evangelík ve městě, ji po roce uznal za vlastní a vzal si její matku. Později se rodina přestěhovala do Horšovského Týna /dům s brankou č. 57/.

Jejím mateřským jazykem byla němčina, předpokládá se, že ovládala i češtinu. Vystudovala učitelský ústav ve Stříbře a provdala se.

Psát začala už v mládí. Některé její verše a povídky byly otištěny v krajanském tisku. Kdy odešla do Vídně, to dnes přesně nevíme. V době II. světové války pracovala ve vojenském lazaretu jako ošetřovatelka a pravděpodobně tam, v každodenním styku s hrůzami války, bolestí a lidským utrpením dozrálo její antifašistické přesvědčení. Byla zatčena a uvězněna v koncentračním táboře, po čase byla podmíněně propuštěna na svobodu.

Z nevyjasněných důvodů spáchala 5. března 1945 sebevraždu. Erna Haberzettl odpočívá na jednom z vídeňských hřbitovů.

VK

Datum vložení: 26. 7. 2021 17:23
Datum poslední aktualizace: 26. 7. 2021 17:23

Kultura a volný čas

Fotogalerie

Náhodná fotogalerie

Certifikát

atic

 

 

 

 

Kalendář akcí

Únor2026
Po Út St Čt So Ne
1

Může se hodit...

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc
V únoru sníh a led - v létě nanesou včely med.

Aktuální počasí

dnes, úterý 17. 2. 2026
sněžení 2 °C 0 °C
středa 18. 2. mírné sněžení 1/-6 °C
čtvrtek 19. 2. mírné sněžení 0/-4 °C
pátek 20. 2. jasno 0/-8 °C

Mobilní aplikace

Aktuální informace od nás
Přímo ve vašem telefonu
Více o aplikaci
Stáhněte si naši mobilní aplikaci na