Německé město Nabburg
Web: www.nabburg.de
Město Nabburg získalo svůj název zřejmě podle názvu místa „Burg an der Naab“ tedy „hrad u řeky Naab“ a první písemné zmínky jsou z roku 929 n. l. Město je velice bohaté na historické památky. Asi nejznámější stavbou je gotický farní kostel sv.Jana Křtitele, který je dominantou města. Každou neděli se zde konají bohoslužby a ty jsou hojně navštěvované, neboť Nabburg je centrum katolické církve (žije zde 90% katolíků a 10% evangelíků). Původně měl kostel dvě věže, ale v roce 1536 došlo po zásahu bleskem k požáru a celá severní věž shořela. K její obnově ale již nikdy nedošlo. Ve městě jsou další kostely: v těsné blízkosti se nachází Mariánský kostel, který po náročné rekostrukci slouží jako místo pro slavnostní události. Nedaleko pak stojí evangelický kostel sv.Vavřince (latinsky Laurentius). Za zmínku stojí také hřbitovní kostel sv. Jiří s románskou věží, na které podle staré rytiny z roku 1644 hnízdí pravidelně čápi a kostel sv. Mikuláše (St. Nikolaus), který najdete v městské části nazývané Venedig - Benátky (kvůli častým záplavám z řeky Náby, která městem protéká).
Staré město má zachované hradby, které byly kdysi součástí opevnění hradu. Do města se vjíždí tzv. Koňskou branou (Mähntor) jednou ze dvou zachovaných středověkých městských bran. Na jižní straně na tzv. dolním trhu se nachází Dechanthof - děkanský dvůr s věží, kde bydlí a má soukromý ateliér sochař Paul Schinner. Nepřehlédnutelná je také budova zdobená sgrafitovou fasádou tzv.Schmidthaus. Univerzálně nadaný Karl Schmidt-Wolfratshausen (1891-1971) zde tvořil umělecká díla, mozaiky, akvarely i oleje. Dům, který nese jeho jméno, je dnes místem, kde se nachází malá kavárna a konají se zde výstavy, koncerty a představení. Sídlem dnešního úřadu města (od 1998) je původní stará radnice z poloviny 16. st., jejíž štít má cimbuří a balkón s prvky renesance. Zehentstadel bývalá „desátková stodola“ je dnes Městské muzeum.Na několika patrech jsou různé expozice o historii osídlení regionu a zdejší fauně. Zapomenout nesmíme ani na dřívější Spital „špitál“, první zmínku o něm najdeme již v roce 1412, kdy sloužil jako nemocnice. Za prohlídku stojí rovněž Zámecký dvůr Schlosshof, dnešní sídlo zeměměřičského úřadu a Prašná brána Pulverturm.Z historické části města pak lze odejít (nebo naopak přijít) horní branou s názvem Obertor k parkovišti v zahradě Seyerlein-Garten.
Nabburg leží u dvou velkých dálnic: A93 směřuje na Řezno a Mnichov a A6 vede na Norimberk. Okresním městem Nabburgu je Schwandorf, krajským městem Regensburg – Řezno a město spadá pod vladní obvod Horní Falc, Svobodného státu Bavorsko. Pokud se vydáte do Nabburgu autem, vede cesta přes hraniční přechod Lísková, dále směrem na Rötz a Oberviertach.
Jednou za dva roky ožívá město Nabburg tradičními středověkými slavnostmi s velkým trhem. Budete-li je chtít navštívit, musíte si počkat do roku 2023.Termíny se většinou kryjí s Anenskou poutí, neboť jejich datum se pohybuje kolem poloviny července. www.nabburg.de/mittelalter/#impressionen
V nedaleké obci Neusath se na 30 hektarech plochy rozkládá Skanzen Horní Falce. Je zde k vidění více než 50 historických budov v unikátní kulturní krajině. Skanzen chce návštěvníkům ukázat, jak se v minulých staletích na venkově žilo a hospodařilo. Tématické akce se orientují podle koloběhu ročních období a jsou zaměřené na zemědělské práce, původní řemesla a tradiční slavnosti. Během roku se zde pořádají kurzy pro dospělé, prázdninové programy pro děti a spousta komentovaných prohlídek. Skanzen je současně certifikovanou stanicí životního prostředí a jeho biotopy dokládají zdravou biologickou různorodost. Součástí skanzenu je Selské muzeum v obci Perschen. Jedná se o třístranný farní dvůr ze 17. století přímo u řeky Náby. Konají se zde pravidelně hezké trhy a nejrůznější oslavy. V těsném sousedství je další historicky zajímavý soubor staveb – románská bazilika sv. Petra a Pavla a dvoupatrová kaple Sv. Michaela s freskami. www.freilandmuseum-oberpfalz.de
Autor fotografií: Thomas Kujat