Městské kulturní zařízení
Horšovský Týn
Nám. Republiky 105
346 01 Horšovský Týn
Odpolední vycházka do podrážnické obory v neděli 24. října byla další doprovodnou akcí výstavy o životě Karla Jana Trauttmansdorffa.
Trauttmansdorffové po svém příchodu do Horšovského Týna získali vedle zámku a panství do svého vlastnictví také dvě obory, založené na přelomu 16. a 17. století Vilémem z Lobkovic, a to oboru v Horšově a oboru v Podražnici. Druhá z nich se stala cílem několika desítek návštěvníků.
Podrážnická obora o rozloze 184 hektarů byla určena pro chov vysoké zvěře. V době knížete Karla Jana se v ní chovalo kolem sta kusů daňčí zvěře a zhruba třicetileté stádečko muflonů, jejichž chov kníže Karel Jan založil, když je nechal přivézt z Korsiky. Kníže zval do obory vzácné lovecké hosty. Lovili zde mimo jiné arcivévoda Ferdinad d'Este, portugalský princ Miquel de Braganza nebo arcivévodkyně Isabella s dcerami. Dnes se v oboře chovají jeleni sika a stádečka divočáků.
Účastníky vycházky přivítal u brány do obory Ing. Stanislav Fiala, zástupce společnosti, která má oboru v nájmu od Lesů České republiky, a seznámil je se současným hospodařením v oboře. Poté se návštěvníci rozdělili do dvou skupin a vydali se za zvěří. Díky krásnému počasí a výborné viditelnosti měly obě skupiny štěstí a mohly z bezprostřední blízkosti pozorovat stádečka divočáků i majestátní jeleny přímo v období říje. Návrat dubovými alejemi zalitými odpoledním říjnovým sluncem byl ve znamení sdělování zážitků z krásné podzimní přírody. Ten, kdo se nedělní vycházky zúčastnil, určitě nelitoval.
Luděk Thomayer
Co v říjnu zimy přibude, v lednu jí opět ubude.
Nerado-li padá ze stromu listí, o tuhé zimě nás rádo jistí.