Warning: filemtime(): stat failed for {PATH_RELATIVE_SYSTEM_LAYOUT}/common/image/grayspacer.gif in /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/core/function/mr.fce.php on line 3810

Warning: filemtime(): stat failed for {PATH_RELATIVE_SYSTEM_LAYOUT}/common/image/grayspacer.gif in /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/core/function/mr.fce.php on line 3810

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/core/function/mr.fce.php:3810) in /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/module/counter/function/common.fce.php on line 28
NS Jiráskova lucerna | Městské kulturní zařízení Horšovský Týn

Kalendář

<< září 2021 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

Detail [»]
-

 

 
Detail [»]
-
 
Detail [»]
-
 
 
Detail [»]
-
 

 

Detail [»]
-

 


 
 

 

 

 

 


Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

 Odkazy jinam

http://www.horsovskytyn.cz

http://www.horsovsky-tyn.cz/cs

http://www.turisturaj.cz/

http://juniorfest.cz/cs

http://domazlicky.denik.cz/

http://www.radiosumava.cz/index.php Naučná stezka „Po stopách Jiráskovy Lucerny“

Trasa naučné stezky o celkové délce 13,5 km je osazena 10 informačními tabulemi a prochází katastry obcí Osvračín, Hlohová, Krchleby, Horní Kamenice a Staňkov.

Stezka začíná na železniční zastávce Osvračín na trati Plzeň-Domažlice, v místě s nejnižší nadmořskou výškou stezky (370 m). Nejvýše položeným bodem na trase je zřícenina hrádku Lacembok (440 m n.m.). V úseku mezi zastávkami číslo 4 až 7 je možné prohlídku naučné stezky přerušit a zkratkou dojít na autobus či vlak do Staňkova.

Z vlakového nádraží ve Staňkově (cíl stezky) pak můžete celou trasu dokončit jindy (a to i v opačném směru).

-
-

Podle tradice je hlohovský mlýn Paseka předlohou pro mlýn z Jiráskovy hry Lucerna. Je pravděpodobné, že Jirásek čerpal podněty z různých zdrojů, ale některé skutečnosti zmíněnou tradici podporují. Navštivte naši stezku a dozvíte se o tom víc. Informační tabule Vám poutavou formou sdělí spoustu zajímavostí z různých oborů. Postupně uvidíte krom přírodních krás zámek v Osvračíně, mlýn Paseka, kostel a bývalou tvrz v Hlohové, hrádek Lacembok a vrch Mastník s poutní kapličkou ve Staňkově.

Byl vydán drobný informační leták, který je k dispozici v informačních střediscích a několika místech po trase. Stezka je plně v provozu od podzimu roku 2001.

Naučná stezka "Po stopách Jiráskovy Lucerny" vznikla v rámci Programu obnovy venkova 2000.

Projekt zaštítila obec Hlohová. Na jeho realizaci se bez nároku na honorář podíleli: RNDr. Arnošt Gale (historická geologie), Zdeněk Procházka (historie), Ing. Renata Prošková (botanika), Mgr. Marie Skalická (jazykové korektury), RNDr. Ivo a RNDr. Marta Stočesovi (geologie), Mgr. Jana a RNDr. Roman Vacíkovi (Lucerna, zoologie, redakce, grafická úprava a příprava k tisku).

Klub českých turistů nezištně pomohl se značením a instalací informačních tabulí, které vyrobila staňkovská firma B-design. Dík patří i obci Osvračín za finanční příspěvek.

Začátek: Osvračín - zastávka ČD
Konec: Staňkov - nádraží ČD
Délka: 14 km
Počet zastávek: 10
Zaměření: historie, archeologie, ekologie
Typ stezky: pro pěší i cyklisty
Náročnost: lehký terén
Čas pro prohlídku: 4 hodiny
Značení: značení turistických stezek a panely naučné stezky
Průvodce: Letáček k dostání v informačním středisku MKZ Horšovský Týn
Doba návštěvy: bez omezení
Mapa: Domažlicko
Správce stezky: OÚ Hlohová

Kromě obvyklých témat informačních tabulí z oblasti zoologie, botaniky, historie, geologie apod. se stezka zabývá představou, že Pasecký mlýn v Hlohové byl pro Aloise Jiráska místem děje jeho pohádkové hry Lucerna. Pro toto tvrzení uvádí zajímavé souvislosti.

Přílohy