Kalendář

<< září 2019 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

 

Detail [»]Program kina HT září 2019
Program kina HT září 2019


Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

 Odkazy jinam

http://www.horsovskytyn.cz

http://www.horsovsky-tyn.cz/cs

http://www.turisturaj.cz/

http://juniorfest.cz/cs

http://domazlicky.denik.cz/

http://www.radiosumava.cz/index.php

 

 Naučná stezka dřevin

Vážení návštěvníci Státního hradu a zámku Horšovský Týn. Od poloviny měsíce března 2015 je pro Vás otevřena Naučná stezka dřevin, kterou jsme vytvořili ve spolupráci se Základní a Odbornou školou v Horšovském Týně, Nádražní 89 a s notnou pomocí pana Ing. Karla Přibáně. Stezka je rozdělena na dvě části a je v ní označeno celkem 73 dřevin, jak listnatých, tak jehličnatých.

První část stezky je ve spodním parku. V této části stezky je označeno 40 dřevin. Dřeviny jsou to nejen základní, které mají široké využití v dřevařském průmyslu (javor klen, borovice lesní, lípy,…), ale i při výrobě uměleckých předmětů (klokoč zpeřený, tis obecný,…). Stezka začíná u vstupu do parku jižním vchodem naproti bývalé policii u památného javoru klenu, jehož stáří se odhaduje něco přes 220 let (stejný je i naproti Vdovskému domu). Dále pokračuje kolem rybníka k zámeckému zahradnictví, pak ke škole a zpět z rybníku přes bílý most.

Druhá část stezky je v horním parku. Začíná sice dole u bílého mostu, ale záhy stoupá nahoru k Vdovskému domu. Zde je kolem cest a na travnatém parteru kolem kašny s delfíny označeno několik dřevin. Poté se stezka vydává nahoru lipovou alejí až k Loretě a Hlásce. Odtud je vedena opět dolů ke Vdovskému domu. Několik málo čísel, zahrnutých do druhé části stezky, je nad a u zadního rybníka. Důvodem tohoto umístění je jediný výskyt těchto dřevin v parku. V této části stezky jsou označeny dřeviny, jejichž význam v dřevařském průmyslu není až tak důležitý (nejširší použití má modřín opadavý či některé z jedlí), zato více se používají při výrobě drobných uměleckých předmětů (kaštanovník jedlý, javor tatarský, vrby,…), pro intarzie (dříšťál obecný,…) a hlavně jakožto okrasné dřeviny určené pro výsadbu v zahrádkách, městských ulicích či parcích (netvařec křovitý, javor klen Leopoldii, šeřík obecný,…).

A kde si můžete vyzvednout seznam všech dřevin: Infocentrum v Horšovském Týně, Infocentrum v Domažlicích a Holýšově a také od dubna v pokladně Státního zámku a hradu Horšovský Týn, dle jeho otvírací doby (www.horsovsky-tyn.cz).

Věříme, že hlubší poznávání přírody touto formou bude pro Vás obohacením a přispěje nejen k jejímu většímu porozumění, ale také k ochraně zámeckého parku a k ochraně přírody jako takové. Snažíme se pro Vás park zvelebovat a udržovat, tak abyste se v něm cítili dobře a vždy se sem rádi vraceli. Pokud nám s tím jakkoli pomůžete, třeba neničením porostů, trávníků a odhazováním odpadků, budeme velice rádi. Snažíme se pro Vás dokončit prostor Jižní zahrady (část parku naproti bývalé policii), kde budete moci posedět s dětmi, zprovozněna bude v této části také pozdně barokní kašna. Těšíme se na Vaši návštěvu v zámeckém parku, ale také při prohlídkách Státního zámku a hradu Horšovský Týn nebo na některé akci, kterou pořádáme.

 

                                                                                                   Ing. Richard Kolek

                                                                                             technolog a správce parku

                                                                            správa Státního hradu a zámku Horšovský Týn

Přílohy