Kalendář

<< září 2021 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

Detail [»]
-

 

 
Detail [»]
-
 
Detail [»]
-
 
 
Detail [»]
-
 

 

Detail [»]
-

 


 
 

 

 

 

 


Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

 Odkazy jinam

http://www.horsovskytyn.cz

http://www.horsovsky-tyn.cz/cs

http://www.turisturaj.cz/

http://juniorfest.cz/cs

http://domazlicky.denik.cz/

http://www.radiosumava.cz/index.php Kaple "Srdce Ježíšovo" v Kocourově

Kaple „Srdce Ježíšovo“ v Kocourově

     Kaple „Srdce Ježíšovo“ v Kocourově byla vystavěna z finančních darů místních obyvatel v 70. letech 19. století v novogotickém slohu. Obdélníková kaple byla zakončena polokruhovým závěrem. Boční stěny byly prolomeny dvěma okny s lomeným obloukem. Horní římsa, která se táhla po obvodu kaple, byla zdobena obloučkovým vlysem. Lomený oblouk zakončoval také vstupní dveře v průčelí. Nad nimi byl trojúhelníkový portikus s kruhovým okénkem. Nad průčelím byla zdvižena šestiboká zvonice s otevřenou lucernou, v níž byl zavěšen zvon. Zvonice byla završena cibulí a křížkem. Vnitřní vybavení kaple se nedochovalo. Po odsunu německých obyvatel kaple postupně chátrala a v 1. polovině 80. let minulého století byla stržena.
    V roce 2011 založili místní občané sdružení na obnovu kaple, získali finanční prostředky a rok nato kapli na starých základech znovu vystavěli tak, aby se blížila původní podobě. Vznikla obdélníková stavba s polygonálním závěrem prolomená čtyřmi okny s gotickým lomeným obloukem a barevnými vitrážemi. Stavba vrcholí šestibokou zvoničkou opatřenou funkčním zvonem. Kaple se stala opět dominantou celé obce, místem setkávání lidí a turistickou atrakcí.
/text z publikace Paměť domů/

 

V sobotu 28. září 2013 uspořádalo Městské kulturní zařízení Horšovský Týn Svatováclavský pochod do Kocourova. Na pětikilometrovou cestu zámeckým parkem se vydalo přes třicet občanů nejen Horšovského Týna a jeho okolí, ale i hosté ze Stuttgartu a z partnerského města Nabburg. Cílem byla prohlídka nově obnovené kaple „Srdce Ježíšovo“ v Kocourově, která byla v tento den slavnostně vysvěcena plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským. Zároveň byla zasazena lípa u kaple, o hudební doprovod se postarala horšovskotýnská vokální skupina Singtet. U této příležitosti byl vydán pamětní list s poštovní známkou kaple. Pamětní list s poštovní známkou je možné zakoupit v Informačním centru Horšovský Týn.

 

 

Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
Detail [»]
-
 

Přílohy