Warning: filemtime(): stat failed for {PATH_RELATIVE_SYSTEM_LAYOUT}/common/image/grayspacer.gif in /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/core/function/mr.fce.php on line 3810

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/core/function/mr.fce.php:3810) in /www/doc/www.mkzht.cz/www/system/module/counter/function/common.fce.php on line 28
Památky | Městské kulturní zařízení Horšovský Týn

Kalendář

<< září 2021 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

 

Detail [»]
-

 

 
Detail [»]
-
 
Detail [»]
-
 
 
Detail [»]
-
 

 

Detail [»]
-

 


 
 

 

 

 

 


Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

 Odkazy jinam

http://www.horsovskytyn.cz

http://www.horsovsky-tyn.cz/cs

http://www.turisturaj.cz/

http://juniorfest.cz/cs

http://domazlicky.denik.cz/

http://www.radiosumava.cz/index.php Památky města

-
Horšovský Týn je dnes vyhlášen městskou památkovou rezervací, která mimo významných historických budov chrání také vlastní městskou zástavbu jako celek.

Dochoval se zde takřka nedotčený urbanistický soubor, v němž lze sledovat stavební a umělecký vývoj od rané gotiky až k pozdnímu baroku.

Řadové měšťanské domy na náměstí Republiky a v přilehlých ulicích vytvářejí svérázný malebný kolorit, tolik typický pro Horšovský Týn.

Původně gotické domy byly totiž v 18. století v průčelí zdobeny převážně volutovými štíty se štukovou ornamentikou, pěknou ukázkou lidového baroka.

Detail [»]
-

Zvonice

V 18. a 19. století je znázorněna jako polygonální kaple s kruhovými okny a stanovou střechou.

Nyní zde stojí čtvercová klasická stavba s nízkou plechem pokrytou střechou.

Uvnitř se nachází zvon o průměru 184 cm vážící 3t o objemu 5.8m, který se rozeznívá vždy jen o Vánocích.

Podle letopočtu byl vyroben v roce 1614 na náklady Viléma z Lobkovic.

 

 

Detail [»]
-

Radnice

Budova radnice byla postavena počátkem 16.století v pozdně gotickém slohu.

V roce 1547 vyhořela a byla přestavěna v renesančním slohu. V roce 1693 byla přestavěna v barokním slohu a v něm byla obnovena po druhém požáru v roce 1708. V roce 1801 vyhořela potřetí.

Poslední velká přestavba proběhla v letech 1964 až 1967. Dala vyniknout gotickému a renesančnímu jádru se zachovalými stavebními prvky.

V průčelí radnice je umístěn barokní znak města, který Horšovskému Týnu polepšil císař Ferdinand II.v roce 1622. Nad ním ve výklenku stojí barokní soch Spravedlnosti s váhami a mečem. Radnice je sídlem městského úřadu.

Detail [»]
-

Kostel sv. Petra a Pavla

na náměstí Republiky byl postaven v 80.letech 13. století v raně gotickém stylu. po r. 1708 byl zbarokizován, zařízení kostela pochází z 1. čtvrtiny 18. století, stejně jako i varhany s třídílným korpusem.

Věž tohoto kostela umožňuje návštěvníkům překrásnou vyhlídku po okolním kraji. Zpřístupněna veřejnosti je od 1.7. do 31.8. každý den kromě pondělí od 9.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin a při Dnech evropského dědictví.

 

 

Detail [»]
-

Věž kostela sv. Petra a Pavla

Na věž, z jejíhož ochozu je možné přehlédnout město i široké okolí musíte vystoupit 98 schodů do výšky 38 metrů . Nad kobkou s gotickou klenbou obsahuje věž pět podlaží, tvořených samonosnou konstrukcí vybudovanou v r. 1876. Zvonice byla přestavěna r. 1852. Stopy staršího patrování i zazděných okenních otvorů jsou dosud znatelné.

Sedmé podlaží tvoří dodatečně vystavěná barokní zvonice se dvěma zvony, z nichž menší darovaný Norbertem z Trauttmansdorffu je datován do r. 1727. Za Liebschera zde visela kopie zvonu slitého r. 1614 a trám stolice byl údajně doplněn letopočtem 1683. Nad zvonicí uzavírá věž poslední nově upravené patro, z něhož je možné vstoupit na věžní ochoz. 
Věž je veřejnosti zpřístupněna v červenci a srpnu, každý den kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, v červnu v tomtéž čase pouze o víkendech.

Kostel sv. Anny

Detail [»]
-
Při hlavním tahu silnice na Domažlice (hranič. přechod Folmava, Lísková) stojí jistě za zhlédnutí kostel sv. Anny.

Původně pozdně gotický kostel s vynikající síťovou klenbou presbytáře byl v 18. století barokizován a v r. 1842 doplněn o empírovou hrobku. Představuje také výraznou dominantu krajiny.

 

 

 

Detail [»]
-

Kostel sv. Apolináře

Arciděkanský chrám sv. Apolináře na Velkém předměstí z pol. 13. stol. patří k nejstarším církevním stavbám ve městě. Je to jednolodní obdélníková stavba z gotickým presbytářem zaklenutým křížovou žebrovou klenbou z konce 14. stol. a o něco málo mladší kaplí Panny Marie na jižní straně, kde se nachází vzácné malby z doby kolem r. 1500 mezi nimi i nejstarší pohled na město Horšovský Týn.

Kostel byl vypálen při obléhání Husity v r. 1422 a úplně dostavěn byl až v pol. 18. století ve stylu barokním, rovněž interiér je až na malé vyjímky poznamenán totou přestavbou. V letech 1926 - 1927 byl kostel opět nákladně opravován, přičemž byli odhaleny původní gotické prvky skryté pod barokní omítkou.

V objektu kostela i na venkovních zdech jsou vsazené různé náhrobní kameny z let 1510 - 1834.

V tomto chrámu se nachází dva oltářní obrazy (Jan Nepomucký 1911, Panna Maria Bolestná 1915), které jsou dílem akademické malířky Pauline Bäuml.

Detail [»]
-

Kapucínský klášter

Bývalý klášter kapucínů se špitálem založil za východní branou města Adam Matyáš z Trauttmansdorffu v roce 1650.Jednoduchý raně barokní konventní chrám z let 1650 – 1654 je dílem Víta ze Štrašsburku.

Sloužil též jako rodinná hrobka Trauttmansdorffů. V roce 1785 byl klášter zrušen císařem Josefem II., ale krátce nato byl znovu obnoven.

V roce 1942 byl klášter opět uzavřen. I když byla po válce činnost kapucínů načas obnovena, byl v roce 1950 konvent definitivně zrušen a z kostela vznikl sklad velkoobchodu.

V současnosti je klášterní komplex majetkem města a připravuje se jeho celková rekonstrukce.

 

 Rozhledna na Šibeničním vrchu

Na místě, kde se dříve nacházela kaple Panny Marie Lurdské, byla  vybudována nová rozhledna. Představuje ji dřevěná hranolová věž o půdorysu 4,5 m a výšce 21,5 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 13 m a návštěvník se na ni dostane po 65 schodech. Vrchol rozhledny tvoří koruna s latinským křížem připomínající bývalou kapli Panny Marie Lurdské. Rozhledna poskytuje dokonalý výhled na Horšovský Týn a jeho okolí, na celé pásmo Šumavy a Českého lesa. Je volně přístupná celoročně. K rozhledně vede značená pěší trasa.